Snímek Electra, podpořený NF FILMTALENT ZLÍN, bude soutěžit na prestižním festivalu v Cannes!

01 Květen, 2023

Obrovský úspěch zaznamenal nový český studentský snímek Electra režisérky Darii Kashcheevy. Pořadatelé filmového festivalu ve francouzském Cannes jej vybrali mezi 16 filmů, které se letos utkají o cenu pro nejlepší krátký studentský film. Kromě toho se představí ve stejné zemi na mezinárodním festivalu animovaných filmů v Annecy.  Naše radost je o to větší, že jsme mohli vznik snímku finančně podpořit díky Nadačnímu fondu FILMTALENT ZLÍN. 

Z celkem dvou tisíc přihlášených studentských filmů z celého světa museli letos vybírat organizátoři festivalu v Cannes. Do sekce La Cinef Selection se mezi šestnáct vybraných probojovala Electra, obrazová divoká báseň režisérky Darii Kashcheevy.

 „Daria Kashcheeva za svůj předešlý film posbírala nespočet ocenění včetně studentského Oscara, takže to pro ni jistě bylo do určité míry zavazující. Účast Electry na nejprestižnějších festivalech je důkazem, že očekávání naplnila dokonale a že její talent je skutečně mimořádný. Je pro nás velkou radostí i ctí podílet se na projektech, které dělají dobré jméno českému filmu,“ uvedla Markéta Pášmová, členka správní rady Nadačního fondu FILMTALENT Zlín.

Tvůrkyně využila animační techniky stop motion a pixilace, které kombinuje s hranými scénami. Pro děj filmu se inspirovala psychoanalýzou a psychoterapií. Její Electra si znovu vybavuje své desáté narozeniny a mísí se jí vzpomínky se sny. Noří se hlouběji do svých vzpomínek na dětství, prochází nejbolestivějšími údobími, aby dala průchod svým potlačovaným pocitům.

Festival v Cannes se uskuteční od 16. do 27. května, festival v Annecy od 11. do 17. června.